שאלות ותשובות

 

האם שיטת פלדנקרייז יכולה לעזור לי?

שיטת פלדנקרייז מתאימה לכל אחד, אך לעולם לא אבטיח שאני יכול לעזור באיזו שהיא בעיה מבלי שאראה את המטופל לפחות טיפול ראשון ובנוסף אראה צילומי CT, רנטגן, מיפוי עצמות או M.R.I ופירוט מפורט של הרופא המטפל.

כמה פעמים צריך להגיע לטיפול?

כל מקרה לגופו ואצל כל אדם הטיפול שונה אפילו אם שם האבחנה זהה, משום שאנו מטפלים בסיבה ולא רק בתוצאה (בכאב). המטפל אחראי למה שהוא עושה, אך אינו יודע כיצד מתנהג אדם מחוץ למרפאה. האם הוא מזיק לגופו? האם הוא נח מספיק? האם הוא מקבל טיפול תרופתי? ואולי החשוב מכל - האם הוא מתרגל את התרגילים באמצעות קלטת שמע לפחות פעמיים בשבוע, מה שוודאי יקדם וישפר את הבעיה ויחסוך בטיפולים. במקרים אקוטיים קשים בדרך כלל יש להגיע עד 3 פעמים בשבוע הראשון ולאחר מכן פעמיים לשבוע וכך לרדת בהדרגה. ד"ר משה פלדנקרייז גרס שעל מנת להחזיר אדם לפעילות רגילה ולהשיב לו את מירב תנועותיו שאבדו עם השנים, ואינם עומדים לרשותו לפעילות גופנית ספונטנית, עליו לקבל מספר טיפולים (או שיעורים) כמניין שנותיו. כל שנת חיים שווה טיפול אחד. זה תלוי כמובן עד כמה אותו אדם מדקדק בעשיית שיעורי הבית בזמנו החופשי.

מה עלי לעשות בשעה שיש לי כאב אקוטי?

קודם כל צריך לסמוך על תחושה עצמית. אם תנועה אינה נוחה או תנוחה קשה לביצוע, יש להימנע ממנה. להימנע מתנועות חדות (כמו נפילה לתוך כורסא) ולהתנהג כאילו הגוף עשוי חרסינה. פשוט להיזהר להימנע מהרמת משאות ואם אין ברירה להרים כל משקל ולו הקל ביותר הכי קרוב אל הגוף לקום רק מקצהו הקדמי של הכיסא ולא מעומקו להתכופף בפיסוק נוח של הרגליים והכי חשוב שהעיניים ילוו את כוון התנועה, מושפלות כשמתכופפים ומביטות לתקרה (בהדרגה) כאשר מזדקפים.

האם שיטת פלדנקרייז מציעה טיפול מונע?

בהחלט. אני ממליץ למטופלי ולתלמידי להתעמל לפחות פעמיים בשבוע בקבוצה, או בבית באמצעות קלטות שמע. כמו כן אני מייעץ למטופלי לאחר שעברו סדרת טיפולים אישיים ופג הכאב בגללו פנו אלי, לקחת לעצמם טיפולים מסודרים (כל אחד לפי יכולתו) כדי לשמור על איכות חיים ללא כאב, וזה עדיף מלבוא לטיפול רק בגלל הכאב.

על איזה מזרן עלי לישון?

אנשים צעירים ובריאים יכולים לישון בתנאי שדה מבלי שגבם ינזק וזאת מהסיבה הפשוטה שגבם כל כך גמיש שהוא מסגל עצמו לכל משטח או מצע. אבל אנשים הסובלים מגבם סובלים מתסמונת 'הרקדנית והרצפה העקומה' וצריך להתאים לקשייהם מזרן תואם. אני בעד מזרן לא קשיח מדי ולא רך מדי. אבל על כל אדם לנסות את המזרן במו גבו. אדם שגבו במצב אידאלי ובריא יהנה ממזרן קשה כוון שאדם כזה יאמץ לעצמו שינה על גבו ואז שטח פנים הכי רחב של גופו נח ומגוהץ. אדם הסובל מסקוליוזיס (עקמת) יחפש מזרן רך יותר כוון שבדרך כלל ישן על צידו הקצר יותר. לסיכום, קשה מאוד לעשות הכללה מה טוב לכולם כי לכל אדם מתאים מזרן שונה. כל פיזיוטרפיסט או מטפל בשיטת פלדנקרייז למוד ניסיון של אלפי מקרים יהיה ליועץ טוב בנוסף לתחושת האדם את גופו.

כיצד הכי טוב לשכב? גב, בטן, צד?

שאלה זו מאוד נפוצה ובכל זאת לעולם לא אייעץ לאף אדם כיצד עליו לישון, כי כל אחד מתארגן בלילה כפי שגופו יכול והכי טוב, לאור מצבו. אמת המידה היחידה היא הנוחות. אין שכיבה נכונה, יש שכיבה אופטימלית ורק בתנאי שמצב הגוף אידיאלי, ויש מעטים כאלה. אדם שמצבו ללא שום בעיה יישן תמיד על גבו כי זה שטח הפנים הרחב ביותר שיכול להשתרע על המזרון לנוח, לפרוש עצמו לרווחה באמצעות כובד משקלו הנפגש עם המזרן "המגהץ" אותו.

האם לישון עם כרית או בלעדיה?

הראש בזמן השכיבה על הגב צריך להיות תמיד ביחס לכתפיים כפי שהוא בעמידה. לא נטוי לאחור בשכיבה על כרית נמוכה מידי או מורכן לפנים בשכיבה על כרית גבוהה מדי. בשכיבה על הצד רצוי שהראש יהא בתווך שבין שתי הכתפיים כפי שזה בעמידה ולא נטוי מדי הצידה. בשכיבה על הבטן עדיף בלי כרית מתחת לראש. במקרה של גב קמור כדאית כרית רכה ודקה מתחת לחזה. אני חושב מניסיוני שבשכיבת גב עדיף שהכרית לא תהא במגע עם הכתפיים אליו בעיקר עם הראש. והעיקר לסמוך על תחושת הנוחות העצמית האישית של כל אחד.

איזה נעליים כדאי לנעול?

לכל אירוע הנעליים שלו כדאי להחליף נעליים בכל שבוע ולא ללכת תדירות עם אותו זוג בצעדה כדאי לנעול נעליים התומכות בקרסוליים , עדיף נעליים חצאיות אני בעד נעליים מסיביות עם שילוב של עור וסוליית גומי כמו למשל נעלי MEFISTO הצרפתיות ודומיה. נעלי ניו-בלנס למשל התמחו בנעליים המתחשבות לא רק באורכה של כף הרגל אלא גם ברוחבה וזה גורם מכריע אצל מבוגרים רבים. אבל כמובן כל נעל שכפות הרגליים חשות בה ככפפה המחזיקה היטב את כף הרגל - טובה.

האם אתה ממליץ על חגורת גב (חגורה יפנית) בזמן כאב?

אני בהחלט ממליץ על חגורה יפנית, לא קשיחה מדי. החגורה מכהה מעט את השקע הלומבאלי (המותני) וממתנת אותו מחריפותו. החגורה משרה בטחון תנועתי והחוגר אותה נע ביתר חופשיות מאשר בלעדיה. כמובן יש לחגור את החגורה רק בעת פעילות ולא במנוחה.

האם בעת כאבים כדאי להשתמש בכדורים?

אסור לקחת כדורים מבלי להתייעץ עם רופא כי רק הוא (ולא שום מומחה אחר) יכול לומר לחולה מתי ואם לקחת תרופה מסוימת, וכמובן מה וכיצד. כדורים הנרשמים על ידי הרופא שוברים את מעגל הכאב מחד ומורידים את הדלקת מאידך. הטיפול התרופתי אינו מונע או מפריע לטיפול התנועתי ואולי להפך ? שתי צורות הטיפול משלימות זו את זו ולכן רופאים רבים ממליצים למטופליהם הסובלים לקבל טיפול פרטני בשיטת פלדנקרייז.

האם אתה ממליץ על הליכה?

הליכה בעיני היא הפעילות הגופנית לטובת כושר סיבולת לב ריאה הטובה ביותר הקיימת, הליכה היא זמינה בכל מקום, לא דורשת ציוד יקר, תורמת ליחסים בין אישיים ומפעילה את רוב חלקי הגוף, ההליכה מאוד ידידותית, לא תוקפת את המפרקים, לא מזעזעת את השלד, תורמת לקבלת חמצן בשפע אם מוצאים מסלול נאות. ללכת, בנחת, להפעיל את הידיים וחגורת הכתפיים. אפשר בהחלט "לחבוש" על פיסות הרגלים משקולת בת ק"ג על כל רגל. כדאי לעשות הפסקות מנוחה, כדי ללכת יותר זמן. כמה זמן ללכת? זה מאוד אישי. אבל רק בהדרגה להגדיל את טווח ההליכה, ולדעת שצריך גם לחזור - ולא על ארבע. חשוב מאוד לשתות, ולמצוא נעלים מתאימות. מומלץ מאוד לשאת על הגב תרמיל גב קטן, ובתוכו דפי זהב למשל, רצוי שתרמיל הגב יהיה צמוד לגב, קרוב לכתפיים, לא לוחץ ונוח ואז מובטחת עבודה נעימה על השרירים זוקפי הגב.

האם יש ספרות מקצועית על שיטת פלדנקרייז?

כל ספריו של ד"ר מ. פלדנקרייז מרתקים וחריגים במקוריותם, כל ספר ראוי לקוראו יותר מפעם אחת והרי רשימת ספריו: פרקים בשיטתי, שכלול היכולת, מקרה נורה, העוצמה האישית, הנסתר שבגלוי, גודו, תרגום ספרו של ד"ר קואה: האוטוסוגסטיה. כל הספרים בהוצאת ספרים אלף. כן מתורגמים כל ספריו לאין ספור שפות. כמה מתלמידיו כתבו ספרים על השיטה, מהספרים המומלצים: ספרה של רותי אלון: חזרה לתנועה טבעית בשיטת פלדנקרייז הוצאת יבנה ירושלים. ספרה של צופיה נהרין: הזמנה למחול. ספרו של אלי ודלר בגרמנית: פלדנקרייז בתנועה מכף רגל ועד ראש.

מהי כתף "קפואה"?

רבים סובלים מכתף קפואה עקב סיבות שונות כמו: משחק טניס, 'עבודה' לא נכונה בגינה, קרע מיקרוני של סחוס, הצטברות של תאים סידניים. יש אפשרות לטפל בבעיה לפני הזריקה, באמצעות טיפול אישי + תרגילים מתאימים במיוחד לבעיה.

נתפס לי הגב, מה עלי לעשות?

"נתפס" לי הגב - כאבי גב שמשום מה נדבקה אליהם האמונה כאילו באו בחטף בלי אזהרה מוקדמת והדביקו לכך את המינוח: "הקסן שוס" מכת (פתע) של המכשפה. כמובן שזה רחוק מהמציאות. אין זאת מכת פתע. יש סימני אזהרה מוקדמים מובהקים, כמו נוקשות ומוגבלות תנועה במקומות שונים, אך אנחנו מיטיבים להתחמק מהנורות האדומות עד שאנו "נתפסים", אם מטפלים בגופנו באופן שוטף, תמיד נשקיע פחות זמן מאשר הזמן המושקע בכאב, ומה על איכות חיים, כך שהתירוץ אין לי זמן הוא פשוט ילדותי.

אנשים רבים שואלים אותי לאחר מספר טיפולים, האם אני מרגיש שינוי במצבם?

שאלה זו מקפלת בתוכה את מצבם העגום שאותו אנו מנסים לשנות בעזרת הטיפול והתירגול. משה פלדנקרייז אמר פעם שבעיניו אדם בריא בגוף אופטימאלי חש כיצד פרפר היושב על כתפו מתעופף לו. רגישותו של אותו אדם לגופו כל כך גדולה שהוא חש בהבדל המשקל האפסי של פרפר המתעופף מכתפו. האנשים לפעמים כל כך גסי תחושה לגופם שיבחינו רק במשקל של פר הנוסף לגופם ולא למשקלו הנוצתי של פרפר. דקות ההבחנה הזו חשובה במיוחד משום שאדם הרגיש להבדלים כל כך דקים המשתנים ומתחוללים בגופו, לעולם לא יעשה תנועות חדות ופתאומיות בגופו ותנועותיו תהיינה באופן ספונטאני גמישות, קלות, רכות וחסכוניות ומכאן כמובן לא תהייה שחיקה והרס השלד כפי שרבים מאיתנו נוהגים להרוס יום יום טיפין טיפין אבל ביסודיות. התנועות הנרכשות בשיטת פלדנקרייז הן תנועות המצויות בנו מאז ילדותנו אבל תנועה לא שלמה ולא הרמונית בגוף מונעת אותן מאיתנו. עד היום הקלטתי כשלושת אלפים שיעורי מודעות בתנועה. העושר הרב הזה נועד להחזיר למשתתפים בשיעורים הללו את מה שיש בם אך נשכח מחוסר תשומת לב וגוף וגם עקב שימוש חד צדדי ודל בגופנו עקב חיי היום יום "האוסרים" אותנו בישיבה ממושכת מול המחשב, בנסיעות ארוכות במכונית, בעליה במעלית במקום הליכת מדרגות ברגל, בישיבה ממושכת מול הטלוויזיה, בחוסר תנועה טבעית, לפעמים בתנועה מזיקה חד צדדית וחריפה כמו בטניס למשל. בתשובה ארוכה זו רציתי לומר שאדם המודע לגופו יבחין בעצמו בכל הבדל המתחולל בגופו ולא ישאל מומחה באם חל שינוי בגופו. בשיטה שלנו אנו מנסים לחדד תחושתו של אדם לגופו, להחזיר לעצמו את האחריות לגופו ובכך להחזיר את בטחונו העצמי.

 

הטיפול האישי הוא הזמנה לשכלל את התנועה ולשקם אותה משנים של תנועה עצורה.

תרגול עצמי לשכלול יכולת התנועה - גם בבית. מגוון תרגילים למגוון קשיים ובעיות, על גבי דיסקים. התרגילים הנם תרגילי שמע, המיועדים לשמיעה.

החיים הם תנועה, אין חיים בלי תנועה.
ד"ר משה פלדנקרייז
Designed & Programed by RER