האם יש הבדל בין שיעור קבוצתי (מודעות בתנועה) וטיפול יחידני (אינטגרציה פונקציונאלית)?

23.12.2003 | אלי ודלר

השאלה כבר מסגירה את דעתי... אני חושב שמורה ומטפל בשיטת פלדנקרייז חייב להתמסר לשני צדדי אותו מטבע. כשאני נותן שיעור קבוצתי, אני תמיד מקליט אותו, משום שיש בשיעור המון רבדים תנועתיים. זה מן פאזל של כמעט אין ספור חלקים, ורק אם חוזרים על השיעור פעמים רבות ניתן להבחין בגופנו ולגלות את מירב האופציות התנועתיות שבנו.

על מנת לתת כזה שיעור, צריך המורה גם לטפל במו ידיו יום יום בקליניקה, בכל המקרים של קושי שבגינם באים לטיפול. את הרגישות והניסיון הטיפולי אני מביא להוראה הקבוצתית.

ומאידך, העושר הבלתי נדלה של תנועות שמולידים שיעורים קבוצתיים של מודעות בתנועה, תורמים אחר כך בקליניקה לפתרונות ייחודיים לכל מטופל ומטופל, כך שאיני רוצה חוזר על צורת טיפול וכל מטופל מקבל את הטיפול הדרוש לו היום.

"השפה העשירה" כל כך מעשירה ומזינה את הטיפול היחידני וגם את השיעור הקבוצתי. כך שתשובתי היא שאין הבדל גדול בין השניים, במובן הזה.

ההבדל היחידי הוא שבטיפול היחידני אני בידי יותר אובייקטיבי ויכול "לשתול" תנועות חדשות באופן הדרגתי מאוד, אותן תנועות שהמטופל-תלמיד שכח את קיומם באוצר התנועתי שלו. אותן תנועות שלאחר מכן, הוא חוזר להשתמש ביומיום שלו באופן ספונטני.

 

הטיפול האישי הוא הזמנה לשכלל את התנועה ולשקם אותה משנים של תנועה עצורה.

תרגול עצמי לשכלול יכולת התנועה - גם בבית. מגוון תרגילים למגוון קשיים ובעיות, על גבי דיסקים. התרגילים הנם תרגילי שמע, המיועדים לשמיעה.

החיים הם תנועה, אין חיים בלי תנועה.
ד"ר משה פלדנקרייז
Designed & Programed by RER