שיטת פלדנקרייז

על השיטה והתהליך

שיטת פלדנקרייז איננה אלא תהליך לימודי, המאפשר לכל אדם לממש את יכולתו. השיטה גורסת כי דרך פיתוח המודעות לגוף, יכול כל אחד מאיתנו להגיע לביצוע קל ויעיל יותר של התנועות המוכרות לו ובמשך הזמן אף להוסיף ולהרחיב את מגוון אפשרויות התנועה.

הלימוד מתבצע דרך הגוף ובעזרת הגוף, באמצעות רצף של תנועות עדינות ובדומה לדרך למידתו הטבעית של התינוק, כלומר בהדרגה. בדרך זו יכול כל אחד מאיתנו לגלות מחדש את היכולת הגלומה בו, כך שהתנועה תהיה מגוונת ויעילה יותר, וממילא תנצל ביעילות ובקלות את כל חלקי השלד, ולא רק קטעים מוגבלים בגוף.

שיטת פלדנקרייז נלמדת בשני מסלולים:

 

גם הטיפולים האישיים וגם השיעורים הקבוצתיים מיועדים לכל אדם, גברים ונשים. גם לאנשים בריאים שרוצים להנות מיכולתם הגופנים בעתיד, החל מגיל שבו ניתן להקשיב ולהבין ועד לגיל שבו מעונינים להתחדש גופנית ומנטלית.

יישום השיטה על ידי אלי ודלר

שיטת פלדנקרייז מיועדת לכל אדם המבקש להכיר דרך חדשה לשיקום או שכלול היכולת, הן לאנשים בריאים המבקשים לשמור על יכולתם ואף לפתחה, והן לאנשים הסובלים מכאבים והגבלה בתנועה.

כידוע, לכל אחד מאתנו הרגלים תנועתיים שונים. הרגלים שרכשנו במודע ושלא במודע לאורך השנים. חלק מן התנועות שאנחנו מבצעים יום יום הוא הרמוני, נכון ויעיל, אבל חלקן האחר הוא משובש ושגוי. תחילה אין אנו מודעים לכך, אבל מאוחר יותר שולח לנו גופנו מסר כואב ומודיע לנו ש"משהו לא בסדר". במידה שאין מטפלים מבעוד מועד במקור הכאב, כלומר בתנועה שהשתבשה, עלול השיבוש הזמני להתפתח ולגרום למיחושים ולסיבוכים נוספים.

את התופעות הללו מבקשת שיטת פלדנקרייז למנוע או לתקן באמצעות שכלול היכולת. שכלול היכולת הינו תהליך שנועד להביא כל אחד מאיתנו למימוש מירב הפוטנציאל התנועתי. מצד אחד מאפשר התהליך להפחית כאבים ולהחזיר את היכולת למי שאיבד אותה, ומצד שני הוא נועד לשמר את היכולת התנועתית ולטפחה לאורך זמן.

 

הטיפול האישי הוא הזמנה לשכלל את התנועה ולשקם אותה משנים של תנועה עצורה.

תרגול עצמי לשכלול יכולת התנועה - גם בבית. מגוון תרגילים למגוון קשיים ובעיות, על גבי דיסקים. התרגילים הנם תרגילי שמע, המיועדים לשמיעה.

החיים הם תנועה, אין חיים בלי תנועה.
ד"ר משה פלדנקרייז
Designed & Programed by RER