הטיפול האישי: שיעור יחידני - פרטני

אינטגרציה פונקציונאלית (F.I.) - תיאום מוטורי

הטיפול האישי כשמו כן הוא - המטפל מתאים את הטיפול לבעייתו הספציפית של המטופל. ההיכרות הראשונית מבוצעת על בסיס מילולי: המטופל מתאר את בעייתו במילים, ואולם במהלך הטיפול האישי מבוצעת התקשורת ברובה באופן שאינו מילולי.

ידי המטפל הן שמעבירות למטופל את התנועות ואת המגוון האין-סופי של האפשרויות הגלומות בגופו (של המטופל). ההתנסות במהלך הטיפול היא פסיבית, שכן על המטפל המקצועי והמנוסה מוטל התפקיד של תיקון ושכלול תנועותיו השגויות של המטופל. עם זאת, התנסות פסיבית זו גורמת לכך שהמטופל, לאחר הטיפול ובמהלך פעילותו בחיי היום-יום, יבצע את התנועות הנכונות באופן ספונטני, בזמן הטיפול המטפל מפעיל בידיו את הגוף המטופל בעדינות רבה ובתנוחות שונות ומגוונות.

הטיפול מתבצע על מיטה, על כיסא, על גלילים מיוחדים, על כדור ענק וכד', ובתנוחות שונות - על הגב, הבטן, הצד, הברכיים וכל תנוחה אחרת שתסייע למטפל להחזיר את המטופל לתפקוד רגיל, תוך התחשבות בנוחותו, כמובן.

הטיפול אינו מתמקד רק באזור שהמטופל התלונן עליו. ההנחה היא שאזור הכאב הוא האזור "המנוצל" יתר בגופו של המטופל, או במילים אחרות, על אזור זה הועמד רב המשקל והעבודה בחלוקה שאינה נכונה. הקלה באיזור זה בלבד, כיוון שההרגל להעמיס את פעילות הגוף על איזורים מצומצמים יחזיר במהרה את הגירוי ובעקבותיו גם את הכאב. זוהי הסיבה שהטיפול מותאם גם לחלקים "פרזיטיים" שלא נטלו חלק בעומס היום- יומי, מתוך מטרה להחזירם לפעילות ולמעגל התנועתי באופן שיאפשר חלוקת עבודה שווה על כל חלקי הגוף. כך גם יוסר הגירוי מהאזור הכואב.

בהשוואה לטיפול האישי, קצב הלימוד במסגרת הקבוצתית איטי יותר. המטופל הוא זה שמנתב ומכוון את גופו תוך שימוש במוכר לו, ואילו בטיפול אישי המטפל הוא זה שמדריך ומכוון את תנועותיו של המטופל וממחיש בפניו את הפוטנציאל התנועתי שנשכח.

אנחנו קוראים ל - F.I שיעור אישי, גם משום ה"המשוער" לומד מה הם יכולותיו, ומה בעצם "הסתיר" מעצמו במשך השנים מתוך הרגלי תנועה ומתוך קשיים וכאבים שהתנועה המוגבלת היתה טובה לעבר.

אני בידיים המיומנות שלי מניע ומחזיר בעדינות ובהדרגתיות תנועה למקומות שבלא משים חדלו לנוע זה ביחס לזה ונעים כמקשה אחת.

המח קולט את התנועתיות החדשה ומבלי "לחשוב" תנועתו של המטופל הופכת לעשירה יותר ובעצם חוזרת למה שהיתה בימים ימימה.

 

הטיפול האישי הוא הזמנה לשכלל את התנועה ולשקם אותה משנים של תנועה עצורה.

תרגול עצמי לשכלול יכולת התנועה - גם בבית. מגוון תרגילים למגוון קשיים ובעיות, על גבי דיסקים. התרגילים הנם תרגילי שמע, המיועדים לשמיעה.

החיים הם תנועה, אין חיים בלי תנועה.
ד"ר משה פלדנקרייז
Designed & Programed by RER